Dolandırıcıların ‘Sandık Tuzağı’ Seçimi Bile Kullandılar…

Yerel seçimlere günler kala dolandırıcılar yine yaptı yapacağını…

Bu kez de seçimi ve oy kullanacak vatandaşları kullanan dolandırıcılar yine mesaj ve link yoluyla elinizde ne varsa almaya niyetli. Posta’nın özel haberine göre, Oy kullanacağınız sandık değişti” yazılı mail ve SMS gönderen dolandırıcılar, vatandaşları ağına düşürmeye çalışıyor.

KISA MESAJ ATARAK SİZİ AĞLARINA DÜŞÜREBİLİRLER

Adli Bilişim Uzmanı Prof. Dr. Ali Murat Kırık, “Dolandırıcılar, kısa mesaj yoluyla kişisel bilgileri ele geçirmeye çalışıyor. Bu bilgiler arasında kimlik bilgileri, banka hesap bilgileri, kredi kartı numaraları gibi hassas veriler bulunabilir” diyerek vatandaşları uyardı.

DOĞRULAMANIZ GEREKİYOR

Dolandırıcıların, seçim kaydı sorgulaması yapılması için vatandaşlardan adres ve telefon gibi iletişim bilgilerinin istendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ali Murat Kırık, “Linkin resmi bir kuruma ait olup olmadığını kontrol etmek için, bağlantının URL’sini görüntülemek ve güvenilir kaynaklardan (Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi web sitesinden) doğrulamak önemlidir” diye konuştu.

Dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkat edilmemesi halinde vatandaşları bazı tehlikelerin beklediğini ifade eden Prof. Dr. Ali Murat Kırık, “Dolandırıcıların vatandaşların kişisel bilgilerini ele geçirmesiyle kimlik hırsızlığı ve finansal dolandırıcılık gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Yine sahte mesajlar aracılığıyla insanları kandırarak para ödemelerini talep edebilirler. Örneğin, sahte bir mesaj aracılığıyla seçim kaydınızı sorgulamanız gerektiği ve bu hizmet için bir ücret ödemeniz gerektiği belirtilebilir. Bu tür dolandırıcılık yöntemleriyle insanlar parasal kayıplarla karşılaşabilirler” ifadelerini kullandı.

​​​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x